Yellen’dan Çin’e diyalog çağrısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin’de temaslarını sürdürüyor. Bakan Janet Yellen, başkent Pekin’deki Diaoyutai Devlet Konukevi’nde Çin Başbakan Yardımcısı He Lifeng ile bir ortaya geldi. Yellen, görüşmede Washington ile Pekin ortasındaki tansiyonlara karşın ikili ticaretin geçtiğimiz yıl artığını, bu durumun ticaret ve yatırımların ilerlemesi için kâfi alan bulunduğunu gösterdiğine dikkat çekti. Yellen, ABD ve Çin’in ortak çıkarlara dair alanları ve uyuşmazlıkları diyalog yoluyla çözmeye odaklanmasının kritik bir kıymet taşıdığını tabir etti.

Çin ile ABD ortasındaki ikili ticaret geçtiğimiz yıl 690 milyar dolara yükseldi.

YAKIN DİYALOG ÇAĞRISI

Yellen ayrıyeten ekonomik karar alma sürecini düzgünleştirmek için ABD ile Çin ortasında daha yakın bağlantı kurulması gerektiğini vurgulayarak, “Küresel iktisadın karmaşık görünümü göz önünde bulundurulduğunda farklı sınamalara vereceğimiz cevaplar konusunda dünyanın en büyük iki iktisadının yakın halde irtibat ve temaslarını sürdürmesine acil gereksinim duyuluyor” dedi. Yellen, ABD Başkanı Joe Biden’ın da kendisi üzere ilgilerin daha yeterli bir istikamete döndürülmesinin, açık ve dürüst bağlantı çizgilerinin korunmasının iki ülke halkının çıkarına olduğunu düşündüğünü aktardı. He Lifeng ise Yellen ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını söz etti.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE

ABD Hazine Bakanı Yellen, iklim konulu yuvarlak masa toplantısında da Çin hükümetinden yetkililer ve iklim uzmanları ile bir ortaya geldi. Yellen, ABD ile Çin’in dünyanın en büyük iki ekonomileri olarak iklim değişikliği üzere varoluşsal tehditlerle birlikte çaba etmesi gerektiğini vurguladı. İki ülkenin iklim değişikliği alanında daha evvel gerçekleştirdiği iş birliğinin Paris Mutabakatı üzere değerli sonuçlar verdiğine işaret eden Yellen, “ABD ile Çin ortasında iklim finansı iş birliği kritik önemde” halinde konuştu. Yellen, “Dünyanın en büyük sera gazı salınımı yapan ve yenilenebilir güce en çok yatırım yapan ülkeleri olarak ABD ile Çin, iklim değişikliğiyle çabaya öncülük edecek ortak sorumluluğa da maharete de sahip” tabirlerini kullandı.

İKLİM YATIRIM FONU’NA DAVET

Yellen, Pekin’in Yeşil İklim Fonu ve İklim Yatırım Fonu üzere çok taraflı iklim kuruluşlarını desteklemesinin büyük ehemmiyet taşıdığına dikkat çekerek ABD’nin ek 1 milyar dolar sağlamayı taahhüt ettiği İklim Yatırım Fonu’nun Eylül ayındaki finansman çeşidine Çin’in de iştirakini beklediklerini söz etti.

76 yaşındaki Yellen, bugün ayrıyeten Çinli ekonomistlerle de bir toplantı gerçekleştirdi.

Öte yandan, 4 günlük Çin ziyaretine perşembe günü başlayan Yellen, dün Çin Başbakanı Li Qiang ile bir ortaya gelmişti.
ABD, bir yandan Çin ile üst seviye temaslarını sürdürmek için çalışırken, öbür yandan ulusal güvenliğine ve Amerikan şirketlerine ziyan verdiğini düşündüğü hususlarda Çin’e baskı uygulamaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir