Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır yeni görüşmeler yapıldığını açıkladı: Avrupa ve Çinli otomobil firmaları Manisa’ya gelebilir

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin neredeyse tüm araba markalarıyla yeni yatırım için masada olduğunu açıkladı. Avrupa firmalarının yanı sıra Çin’in de ortalarında olduğu Uzakdoğu’dan birkaç markayla görüştüklerini anlatan Kacır, yıl sonuna kadar bunlardan en az birinin yatırım kararını duyurmasını beklediğini söyledi.

Yeni periyotta Türkiye’de elektrikli, hibrit yeni kuşak araçlar üretmeyi planlayan bu firmaların yalnızca Marmara’yı değil Manisa üzere kentleri de tercih edebileceğini kaydeden Kacır, “Mesela Volkswagen yanlış yaptı, Manisa’yı kaçırdı. Umarım yanlışlarını tespit edip yine kıymetlendirme yaparlar. Gelmek isteyen için orası hazır duruyor, potansiyel bir adres” dedi.

YIL SONUNA BİR YENİ BİR ESKİ YATIRIMCI

Gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında arabada yaşanan arz zahmetini çözmek üzere yeni yatırımcılarla görüşülüyor mu sorusuna cevap veren Kacır, yabancı yatırım görüşmelerinin altını çizdi. Kacır, “Neredeyse tüm araba markalarıyla, yeni jenerasyon, elektrikli, hibrit üretim için masadayız” dedi. Avrupa kökenli markaların yanı sıra ortalarında Çin’in de olduğu birkaç Uzakdoğu markasıyla da görüştüklerini kaydeden Kacır, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Neredeyse tüm araba markalarıyla masadayız ve yeni periyotta bilhassa yeni kuşak, hibrit, elektrikli araçlara ait yeni yatırımları hızlandırma eforu içindeyiz. Bunlar ortasında Avrupa ile Uzakdoğu’dan, Çin’den birden fazla marka ile görüşmelerimiz var. Türkiye’de yatırımı olmayan markalarla da görüşüyoruz. Umarım hepsiyle sonuca varırız ancak ben en az bir yatırım kararının yıl sonundan evvel açıklanacağını ümit ediyorum. Artık rekabet ucuz işgücünden dijitale dönüştü. Türkiye çalışan verimliliğinde, nitelikli elemanda pek çok ülkenin önünde. Bu bölümde muazzam bir network, ekosistem var. Masada yatırımcılara bunların yanı sıra sunacağımız ek teşvik ve imkânları da anlatmaya çalışıyoruz. Yıl sonuna kadar en az birinin yatırım ilan edeceğini öngörüyorum. Türkiye’de mevcut küresel markalardan birinin de yeni yatırım kararını duyacaksınız.”

TOGG İHTİLALİ SÜRÜYOR

-TOGG ihtilalinde merdivenin birinci basamağında olduklarını, bunun sürmesi için batarya ve otonomda argümanlı olunması gerektiğini anlatan Kacır, elektrikli araçlarda rekabetin bu iki alana taşındığına dikkat çekti.Togg’un yalnızca iç pazarda yaşayamayacağını belirten Kacır, bu nedenle yüksek teknoloji ekseninde dünyanın en tezli markalarından biri haline getirmek için çalıştıklarını söyledi.

FORD, TOYOTA VE DİĞERLERİ

Türkiye’de otomotiv yatırımı olan markaların da yeni üretim projelerini yakında devreye alacaklarını söz eden Bakan Kacır, şu bilgileri verdi: “Yeni markalarla mevcutların yeni model yatırımlarının yollarda görünmesi bir-iki yılı bulur. Ford’un geçtiğimiz yıl elektrikli aracına önemli bir devlet teşviki sunduk, o da inşallah önümüzdeki devirde gerçekleşecek. Yeniden Toyota’nın Türkiye’de üretmeye başlayacağı yeni hibrit modelleri var, o da önümüzdeki periyotta Türkiye’deki fabrikanın bandından inmeye başlayacak. Türkiye’ye muazzam bir elektrikli araba yatırım talebi var. Elektrikli araç üretecekler biz de destekleyeceğiz.” 

DEPREM BÖLGESİNE 450 MİLYON DOLARLIK FİNANSMAN

Bakan Kacır, toplantıda ayrıyeten Dünya Bankası’ndandeprem bölgesine 450 milyon dolarlık kredi sağlandığını da duyurdu. Kredinin sarsıntıdan etkilenen kobilere faizsiz, iki yıl ödemesiz, üç yıl vadeli verileceğini söyleyen Kacır, “Krediler 120 bin ila 500 bin lira aralığında olacak. Hasara göre dağıtılacak” dedi.

VOLKSWAGEN YANLIŞ YAPTI

Bakan Kacır, otomotiv devleriyle yürütülen görüşmelerde yatırım lokasyonu olarak yalnızca Marmara Bölgesi’nin değil Ege’nin de öne çıktığının altını çizdi. Daha evvel Alman otomotiv devi Volkswagen’in Manisa’daki yatırım planından vazgeçmesine de değinen Kacır, “Volkswagen yanlış yaptı, büyük bir fırsatı ertelemiş oldu. Umarım yanlışlarını tespit edip yine kıymetlendirme yaparlar. Biz Türkiye’de üretimi, katma kıymeti konuşmalıyız; küresel markaların siyasi mülahazalarla konuşmaları yanlıştı. Türkiye kaybetmez, yoluna devam eder, ediyor da… Manisa’da yerimiz duruyor, orası da potansiyel bir adres” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir