Reel kesim güveni aralıkta arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası aralık ayına ait İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Gerçek Kesim İnanç Endeksi datalarını yayımladı.

Buna nazaran 2022 yılı aralık mevsimsellikten arındırılmış Gerçek Kesim İnanç Endeksi (RKGE-MA) bir evvelki aya nazaran 0,3 puan artarak 101,6 oldu. Gerçek Kesim İnanç Endeksi (RKGE) ise bir evvelki aya nazaran 0,1 puan azalarak 97,8 düzeyinde gerçekleşti.

SİPARİŞLER AZALDI

1741 iş yerinin katıldığı anketin sonuçlarına nazaran, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde azalış bildirenler lehine olan seyir artış bildirenler lehine döndü.

İç piyasa sipariş ölçüsünde azalış bildirenler lehine olan seyir ise bir evvelki aya nazaran güçlendi. İhracat sipariş ölçüsünde azalış bildirenler lehine olan seyir, bir evvelki aya nazaran zayıfladı.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu tarafındaki değerlendirmelerin de bir evvelki aya nazaran bir ölçü zayıfladığı görüldü.

FİYATLARIN ARTMASI BEKLENİYOR

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş ölçüsünde artış bekleyenler lehine olan seyir bir evvelki aya nazaran zayıfladı. İç piyasa sipariş ölçüsünde azalış bekleyenler lehine olan seyir ise artış bekleyenler lehine döndü.

Ortalama ünite maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler ile son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir zayıfladı. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ait artış taraflı beklentiler güçlendi.

Gelecek on iki aylık periyot sonu prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bir evvelki aya nazaran 2,7 puan azalarak yüzde 91,4 düzeyinde gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir