Macron’dan BM reformu yapılması çağrısı

Macron, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Konseyi’nde konuşma gerçekleştirdi.

BMGK’nin yeni üyeleri kabul etmesi ve temsil kabiliyetinin daha kapsamlı olması için ıslahat başlatılması daveti yapan Macron, ıslahatla BMGK’nin toplu cinayetler kelam konusu olduğunda veto hakkını sonlandırmasını talep etti.

Macron, BM ve ulusların savaş yahut barış ortasında seçim yapmak zorunda olduğuna değindi.

“Geçtiğimiz 24 Şubat’ta BMGK daimi üyesi Rusya, saldırgan, işgal ve ilhak aksiyonuyla toplu güvenliğimizi bozdu” diyen Macron, Rusya’nın BM’nin mukavelesini ve devletlerin hâkim eşitliği prensibini ihlal ettiğini söyledi.

Macron, böylece Rusya’nın dünyanın öteki bölgelerinde de ilhak savaşlarına önünü açmaya karar verdiğine işaret etti.

“EMPERYALİZM VE SÖMÜRGELER ÇAĞINA DÖNÜŞ”

Ukrayna’daki savaş ne kadar uzarsa, Avrupa ve dünyanın barışı için o kadar tehlikeli hale geldiğini söyleyen Macron, “24 Şubat’tan bu yana karşı karşıya kaldığımız şey, emperyalizm ve sömürgeler çağına geri dönüştür” dedi.

Macron, Fransa’nın bunu kabul etmediğinin ve barışı aramaya devam edeceğinin altını çizerek, bu nedenle Rusya’yla yürütülen diyaloğun gerisinde olduğunu belirtti.

Emmanuel Macron, memleketler arası hukuka hürmet duyan bir mutabakatın barışın geri gelmesini sağlayacağına işaret ederek, “Bir müzakere, fakat Ukrayna’nın hükümran bir halde istemesi ve Rusya’nın âlâ niyetle kabul etmesi halinde mümkün olacaktır” diye konuştu.

“Rusya’nın, askeri yollarla bir irade empoze etmeyeceğini anlaması gerekiyor artık, bombalanmış ve artık de buna işgal edilmiş topraklarda sinizmle düzmece referandumları ekleyerek bile olsa da” tabirini kullanan Macron, Rusya’ya savaşı bırakması için BM üyelerini harekete geçmeye çağırdı.

Macron, “Ayrıca burada temsil edilen kimi ülkelerin bu savaş konusunda bir çeşit tarafsızlık içinde kaldıklarını da biliyorum” tabirini kullanarak, bugün sessiz kalanların yeni bir emperyalizm gayesine hizmet ettiğini değindi.

Dünya’da yeni bir bölünme riskine atıfta bulunan Macron, bu bölünmeyi reddettiğini vurguladı. Macron, bölünme teşebbüsünün ABD ve Çin ortasındaki tansiyonu arttırdığına değindi.

Konuşmasında iklim, besin krizi, terörizm, nükleer üzere hususları ele alan Macron, Avrupa’dan “dayanışma yollarıyla” karadan ve 22 Temmuz’da İstanbul’da yapılan mutabakatla Karadeniz’den ihraç edilen Ukrayna tahılına değindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir