Kalfanın şeytani planı can aldı! Akılalmaz olaya dava açıldı!

Ankara’da 20 Aralık 2020’de yaptığı trafik kazasında yaralanan ve 4 yaşındaki oğlu Ahmet Nazif Yıldız’ı da kaybeden eczacı Büşra Akdoğan, yanında çalışan kalfa Süleyman Özçelik ve yardımcısı Muaz İslam Bozdoğan’ın yiyecek ve içeceklerine gizlice ilaç kattıklarını ve bu nedenle trafik kazası geçirdiğini tez ederek şikayetçi oldu. Şikayet üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonrası eczacı kalfası Süleyman Özçelik ve yardımcısı Muaz İslam Bozdoğan hakkında iddianame düzenlendi.


Tutuklanan kalfa yardımcısı Muaz İslam Bozdoğan

‘Eczaneye gidemez hale geldi’

İddianamede yer alan bilgilere nazaran; Süleyman Özçelik, 2019 yılında kalfa olarak işe başladı. Özçelik’in işe başlamasından 6 ay sonra eczacı Büşra Akdoğan; algıda bozukluk, tikler, titreme, kasılma, sersemlik ve uyku hali üzere problemler yaşamaya başladı. Hastaneye giden eczacı kadın, önce gizli şeker hastalığı kuşkusuyla tedavi gördü. Şikayetleri kesilmeyince mide ameliyatı olan bayan, ruhsal tedaviye ve alternatif tıp yollarına de başvurdu; lakin sonuç alamadı. Büşra Akdoğan, yaşadığı belirtiler nedeniyle eczaneye gidemez hale gelince kardeşi işin başına geçti. Bir müddet sonra tıpkı belirtileri bu sefer de kardeşi yaşamaya başladı. 1,5 ay boyunca hastaneye giden kardeşi de tahlil bulamadı. Yaşadığı problemler nedeniyle eczaneye gidemeyen bayan, kalfa yardımcısı Muaz İslam Bozdoğan’ın tavsiyesi üzerine, mali bahisleri kalfa Süleyman Özçelik’e devretti.


Büşra Akdoğan ve oğlu Ahmet Nazif Yıldız.

Muhasebeci de birebir problemleri yaşadı

Büşra Akdoğan, eczanenin çok iş yapmasına karşın bu süreçte ziyan ettiğini görünce muhasebeci ile anlaştı. Lakin bir müddet sonra muhasebeci de birebir problemleri yaşamaya başladı. Bu ortada eczanede gribal enfeksiyon için kullanılan birtakım ilaçların çok fazla olduğunu fark eden Büşra Akdoğan, yaptığı araştırma sonucu kendisinden habersiz birtakım ilaçların yöntemsiz alım satımının yapıldığını, kalfa ve yardımcısının bu ilaçları birtakım hastalara reçete ederek menfaat temin ettiklerini fark etti.

Kaza yaptı, oğlunu kaybetti

Eczanesinde olanları anlamaya çalışan Büşra Akdoğan, Aralık 2020’de aracıyla konutuna giderken yaşadığı ani dalgınlık ve uyku hali nedeniyle duvara çarparak takla attı. Kazada Büşra Akdoğan’ın 4 yaşındaki oğlu da hayatını kaybetti. Büşra Akdoğan, kazadan 7 ay sonra eczanenin mutfağındaki dolapta, etiketi sökülmüş ve art tarafa saklanmış halde bulduğu şişenin, “Nörodol” isimli ve şizofreni tedavisinde kullanılan ilaç olduğunu anladı; kendisine ilaç verildiğinden şüphelenince de savcılığa başvurdu.

Kalfa ve yardımcısı tutuklandı

Şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında kalfa Süleyman Özçelik ve yardımcısı Muaz İslam Bozdoğan, gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Savcılık, eczacı, kardeşi ve muhasebeciden aldığı örnekleri İsimli Tıp Kurumu’na göndererek, rapor aldırdı. Raporda bu şahıslarda antipsikotik ilaç bileşenleri tespit edildiği belirtildi. Raporda, bu ilaç bileşenlerinin şizofreni üzere ağır psikotik hastalıkların tedavisinde kullanılan unsurlar olduğu, yan tesirleri ortasında da titreme, yavaş hareketler, istikrarsız yürüme, uykulu hissetme, baş dönmesi, sersemlik ve bulanık görme üzere durumlar oluşabileceği kaydedildi.

Ağırlaştırılmış müebbet talebi

İddianamede; yapılan inceleme sonrası Süleyman Özçelik ve yardımcısı Muaz İslam Bozdoğan’ın adapsız ilaç alım satımı yapıp, SGK’yı ziyana uğratarak “nitelikli dolandırıcılık” kabahatini da işledikleri, eczacıya gizlice ilaç vererek kendileri üzerindeki kontrol imkanını ortadan kaldırdıklarını ve bu sayede de 1 milyon 700 bin lira haksız menfaat temin ettikleri belirtildi. İddianamede ayrıyeten Özçelik ve Bozdağan’ın bu 2 cürmün yanı sıra Büşra Akdoğan’ın yiyecek ve içeceklerine kattıkları ilaç nedeniyle kaza yapmasına neden olarak çocuğunun hayatını kaybetmesine sebebiyet verdikleri için “olası kasıtla çocuğu taammüden öldürmek” hatasını da işledikleri kaydedildi. İddianamede, Özçelik ve Bozdoğan’ın 3 hatadan ağırlaştırılmış müebbet ve 13 yıldan 25 yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir