Başkan Canan Güllü ABD’de yaşayan kadınlarla buluştu

Özlem Özgüt YÖREKLİ – abdpost.com

ABD (İGFA) – Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu, 1976 yılından beri Ankara’da kurulmuş bir üst çatı örgütü federasyon olarak faaliyet gösteriyor. Federasyon bünyesinde 52.500 istekli üye ve 16 ülkede temsilciliklerle birlikte, Türkiye genelinde 186 noktada hizmet veriyor.

Federasyonun ana gayesi, bayanların insan haklarından daha fazla yararlanmasını sağlamak ve kadın-erkek eşitliğini hayata geçirmek.

ABDPost New York Temsilcisi Hasret Özgüt Yörekli’nin haberine nazaran Canan Güllü, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünya ekonomik forumu raporuna nazaran toplumsal cinsiyet eşitsizliği bakımından 147 ülke ortasında 134. sırada yer aldığını belirtti. Bu eşitsizliğin, Türkiye’deki bayan cinayetlerini beslediğini, fakirleşme, bayan istihdamının engellenmesi, bakım yükünün bayanlara bırakılması, erken ve zorla evliliklerin yaygınlaşması ve eğitime erişim mahzurlarının devam etmesi üzere sonuçları olduğunu vurguladı.

Güllü, Birleşmiş Milletler’in bayan statüsü kurulunun 68. toplantısına her sene katıldıklarını ve dünyadaki bayanlarla sivil aktivizm mevzularında görüş alışverişinde bulunduklarını lisana getirdi. Bu toplantılardan çıkan sonuçlarla bir sonraki seneye kadar çalışmalarına devam ettiklerini belirten Güllü, global seviyede bayan hakları çabasına katkıda bulunmaya devam edeceklerini tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir