AİHM’den Demirtaş kararı

Tutuklu bulunan eski HDP Genel Eş Liderleri Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’nın başvurusunu karara bağlayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mukavelesi’nin (AİHS) 5’inci hususunun 4’üncü fıkrasını ihlal ettiğine oy çokluğu ile hükmetti. Hak ihlali kararına tek karşı oyu yargıç Saadet Yüksel kullandı.

AİHM’den yapılan açıklamada, Yüksekdağ ve Demirtaş’ın iç hukukta tutukluluklarına itiraz etmek için tesirli bir yardım alamadıklarını gerekçesiyle müracaatta bulunduğu belirtildi. Demirtaş ve Yüksekdağ’ın “özellikle cezaevi yetkililerinin avukatlarıyla yaptıkları görüşmeleri izlemelerinden ve avukatlarıyla paylaştıkları dokümanlara el koymalarından şikâyet ettiği” bildirilmişti.

Söz konusu bu önlemlerin 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü akabinde çıkarılan bir kararname kapsamında uygulandığının belirtildiği açıklamada, “Başvuranlar, Sözleşme’nin 5. unsurunun 4. fırkasına dayanmaktadır” tabirleri kullanıldı.

İhlal verilen AİHS’nin 5. Unsuru’nun 4’üncü fıkrası şöyle:

“Yakalama yahut tutulma yoluyla özgürlüğünden mahrum kılınan herkes, tutulma sürecinin yasaya uygunluğu hakkında kısa bir müddet içinde karar verilmesi ve, şayet tutulma yasaya karşıt ise, hür bırakılması için bir mahkemeye başvurma hakkına sahiptir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir