97 yaşındaki Nazi kampı sekreterine hapis cezası

Almanya’da Itzehoe Eyalet Mahkemesi, 1943-1945 yılları ortasında Nazilerin Stutthof toplama kampında sekreter olarak çalışan Irmgard F.’yi 10 binden fazla hadisede cinayete yardımcı olmaktan hatalı buldu. 97 yaşındaki sanık o periyot 18, 19 yaşlarında olduğu için gençlerin işlediği hatalara bakan mahkemece görülen davada iki yıl tecilli mahpus cezası verildi.

Mahkemenin kararına nazaran Irmgard F., Haziran 1943 ile Nisan 1945 ortasında Polonya’nın Gdansk kenti yakınlarındaki Stutthof toplama kampının komuta karargâhının sivil memurlarındandı. Stenografi eğitimi olan sanık, o periyot kampta kamp kumandanı Paul Werner Hoppe‘nin sekreteri olarak vazife yaptı.

“Olanları fark etmemesi mümkün değildi”

Mahkeme Başkanı Yargıç Dominik Groß, birçok buyruğun de burada düzenlendiğini belirterek “Stutthof’ta bulunduğu devirde orada olup bitenlerin hiçbiri sanık açısından bilinmeyen gizli değildi” dedi. Sanığın belirleyici bir orta noktada faaliyet gösterdiğine dikkat çeken yargıç, Irmgard F.’nin SS kumandanı Hoppe ile özel bir itimat ilgisi olduğunu ve Hoppe’nin Mecklenburg’daki Wöbbelin toplama kampına kaçışına da eşlik ettiğini söyledi.

Ayrıca sanığın vazife yaptığı odadan kampa getirilen, sefalet içindeki tutukluların günlerce beklemek zorunda kaldıkları kamp meydanını görebildiğini aktardı. Kampın krematoryumunun 1944 yılının sonbaharında aralık vermeden çalıştığını, duman ve kokunun tüm bir kampa yayıldığını belirten yargıç, sanığın kitlesel vefatları fark etmemiş olmasının “her tipten tasavvur gücünü aştığını” söyledi.

“İsteseydi istifa edebilirdi”

Yargıç, sanığın misyonundan doğan yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirterek isteseydi vazifesinden istifa edebileceğine işaret etti. Tüm bunlardan hareketle mahkeme Irmgard F.’yi 10 bin 505 kişinin cinayetine yardımcı olmaktan hatalı buldu. Bu bireylerden en az bininin zehirli Zyklon B gazıyla öldürüldüğü belirtiliyor.

Yargıç Groß, kararın münasebetinde yaklaşık 100 yaşına gelmiş bir beşere karşı neden bir dava süreci işletildiğine de değindi. Cinayet ve cinayete yardım hatalarında zamanaşımı olmadığını söyleyen yargıç, faillerin hayatları boyunca haklarında kovuşturmanın sona erdiği teminatına sahip olmaması gerektiğini belirtti. Groß yeniden de alınan kararın “gerçekten çok geç” alındığını da kelamlarına ekledi.


Stutthof toplama kampı

“Olan bitenden ötürü üzgünüm” dedi

Mahkeme bu kararıyla savcılığın sanık için talep ettiği cezayı vermiş oldu. Savunma makamı ise müvekkillerinin beraatini talep etti. 15 müşteki davacı da savcının ceza talebini destekledi.

Yargılama mühletince sessiz kalan Irmgard F. son kelamı sorulduğunda sessizliğini bozdu. “Olan bitenden ötürü üzgünüm” diyen F. “O devirde Stutthof’ta olduğum için pişmanım. Daha fazla söyleyebileceğim bir şey yok” diye konuştu.

1941-1945 yılları ortasında Nazi Almanyası’nın Yahudi Soykırımı’nda ölenlerin sayısının 6 milyonu geçtiği varsayım ediliyor. Bu sayının Avrupa’daki toplam Yahudi nüfusun üçte ikisine denk geldiği varsayım ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir